Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Zakład Humanistycznych Problemów Nauk o Kulturze

Pracownicy

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

dr Elżbieta Binczycka-Gacek

dr Elżbieta Binczycka-Gacek

e.binczycka-gacek@uj.edu.pl


Absolwentka religioznawstwa i komparatystyki literackiej – ukończyła studia magisterskie oraz licencjackie w obu dyscyplinach. Stopień doktora literaturoznawstwa ze specjalnością komparatystyka literacka uzyskała w 2021 roku na podstawie rozprawy „Obecność mitu »Flying Africans« w powieści postkolonialnej XX i XXI wieku”.

Członkini African Literature Association, Comparative Literature Association i Association for the Study of Worldwide African Diaspora, należy do zespołu Jagiellońskiego Centrum Badań Afrykanistycznych. Specjalizuje się w studiach nad mitem, postkolonialnych badaniach komparatystycznych i black studies. 

W 2022 roku, wspólnie z dr Natalią Zawiejską otrzymała finansowanie międzynarodowej grupy badawczej w ramach grantu „Mapping the Public Space of Gender and LGBTQ+ Mobilizations in Angola. A Research Agenda”

Jej obecne badania naukowe skupiają się na polskim dziedzictwie na Haiti, afrofuturyzmie i literaturze queer Afryki Zachodniej. Pracuje w projekcie flagowym Critical Heritage Studies Hub.

Zobacz publikacje