Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Ogłoszenia

Instytutu Studiów Międzykulturowych UJ

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Znajdziesz nas tutaj

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Zmarł profesor Karol Derwich

Zmarł profesor Karol Derwich

Z głębokim żalem i smutkiem zawiadamiamy, że 19 maja 2022 roku zmarł dr hab. Karol Derwich, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, politolog, kulturoznawca, latynoamerykanista; kierownik Zakładu Ameryki Łacińskiej oraz Pracowni Centrum Meksykańskiego Instytutu Amerykanistyki i Studiów Polonijnych na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Wybitny naukowiec, uznany badacz procesów demokratyzacji w Ameryce Łacińskiej, w tym problemu dysfunkcyjności państwa, przestępczości zorganizowanej oraz kształtowania się państw i społeczeństw latynoamerykańskich, znakomity ekspert problematyki meksykańskiej, autor licznych publikacji w języku polskim, angielskim i hiszpańskim poświęconym zjawiskom politycznym i społecznym w Ameryce Łacińskiej.

Zaangażowany dydaktyk z pasją wprowadzający studentów w świat latynoamerykańskiej kultury, polityki i procesów społecznych, promotor wysokiej jakości prac dyplomowych na kierunku latynoamerykanistyka, popularyzator wiedzy oraz wiodący ekspert w problematyce współczesnej polityki państw regionu Ameryki Łacińskiej.

Wielokrotnie nagradzany za swoją działalność badawczą przez JM Rektora UJ.

Przy tym skromny, otwarty i pełen wrażliwości Kolega, życzliwy i uczynny, pełen empatii i życzliwości, przepełniony ciepłem i serdecznością wobec drugiego człowieka.

Społeczność Wydziału utraciła niezwykle cenionego, wybitnego nauczyciela akademickiego i wspaniałego Człowieka.

Rodzinie i Bliskim wyrazy głębokiego współczucia składają władze, pracownicy i studenci Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.