Poznaj

Instytut Studiów Międzykulturowych UJ

O nas

Nasz Instytut stanowi część dynamicznie rozwijającego się Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych, jednej z młodszych jednostek na najstarszym Uniwersytecie w Polsce.

ISM został założony w 2001 roku jako ośrodek studiów nad zjawiskami, których znaczenie niebywale rośnie w XXI wieku. Zaliczyć można do nich coraz powszechniejsze kontakty między przedstawicielami różnych kultur, migracje, problemy związane z wielokulturowością współczesnych społeczeństw, stosunki etniczne i procesy globalizacyjne. Innymi słowy, pracownicy Instytutu zajmują się współczesnymi kulturami i relacjami międzykulturowymi. Jesteśmy przy tym pierwszym ośrodkiem badawczym w Polsce, który skoncentrował się na badaniach określanych na zachodnich uniwersytetach jako interculture studies.

Charakterystycznym rysem i zarazem atutem Instytutu Studiów Międzykulturowych jest fakt, że zgodnie z najnowszymi trendami w naukach społecznych, konsekwentnie łączymy w naszej pracy potencjał różnych dyscyplin badawczych: od nauk o kulturze, przez nauki społeczne, psychologię, po różne dziedziny (współczesnej) humanistyki. To nie przypadek, że wśród specjalistów pracujących w Instytucie znajdują się kulturoznawcy, socjologowie, historycy, psychologowie, antropolodzy, politologowie, literaturo- czy językoznawcy. Wszystkich jednak łączą zainteresowania badawcze związane ze stosunkami międzykulturowymi w różnych regionach świata – od Skandynawii przez Hiszpanię i Turcję po Brazylię. Ta interdyscyplinarność i wielość perspektyw zarówno w pracy badawczej, jak i dydaktycznej, umożliwia pełniejsze zrozumienie współczesnego świata.

Oprócz pracy badawczej w ramach naszego Instytutu organizujemy i proponujemy udział w programie Erasmus+, wykłady otwarte i praktyki studenckie oraz – dla szczególnie aktywnych – działalność w Kole Naukowym Studentów Kulturoznawstwa.

Jeżeli chcą Państwo dowiedzieć się więcej o naszych pasjach i pracy, zapraszamy do zapoznania się z treściami zamieszczonymi w kolejnych zakładkach. Można tam znaleźć między innymi informacje o zainteresowaniach pracowników Instytutu, organizowanych przez nas konferencjach, naszych publikacjach oraz przede wszystkim wiadomości o prowadzonych w Instytucie studiach. Jeżeli szukają Państwo dodatkowych informacji, zapraszamy do kontaktu z nami.